Як покрити дах профнастилом

У даній статті ми розповімо, як покрити дах профнастилом своїми руками, щоб покрівля вийшла міцною і надійною. Почнемо з характеристик, якими повинен володіти матеріал.

Характеристики

Характеристики листів профнастилу

Для гарного захисту всіх приміщень будинку, слід купувати матеріали відповідної якості. Існують листи хвилеподібною і трапецієподібної форми висотою від 8 до 75 мм. Завдяки такій будові, досягається максимальна жорсткість листа і стійкість до колосальних навантажень. Але так як наша екологія не ідеальна, при покупці профнастил повинен додатково володіти такими якостями:

 • Оцинковане покриття — дозволяє витримувати багато негативні впливи навколишнього середовища — кислотні опади, корозію і тому подібні.
 • Легкість матеріалу — щоб не було великого навантаження на основну конструкцію, слід вибирати листи з міцністю дає максимальний захист при невеликій вазі.
 • Полімерне покриття — додатковий захисний шар на поверхні листа від луджених і кислотного середовища.

Залежно від кута ската даху, потрібно підбирати відповідне покриття. Профнастил на відміну від інших матеріалів можна укласти в разі нахилу кута 12 градусів. При цьому в присутності кута 15 градусів листи влагоджуються «нахлестом» один на одного в 200 мм. При 30 градусах від 150 до 200 мм, більше 30 градусів — від 100 до 150 мм. Як тільки вибір матеріалу закінчений, розраховуємо кількість необхідного профнастилу.

Розрахунок кількості профнастилу

Зверніть увагу! Для проведення точних обчислень в першу чергу слід провести заміри покрівлі та всіх скатів включно. Це слід робити два рази, перший на етапі проектування, а другий вже перед закупівлею профнастилу і остаточних змін конструкції даху.

Такий підхід дозволить врахувати всі зміни і закупити точну кількість матеріалу. Як тільки всі дані враховані, можна починати розрахунки:

 1. Для обчислення даних проводитися порівняння двох діагональних розмірів, на одному схилі розбіжність не повинно бути більше 20 мм. Так як профнастил проводиться прямокутними листами, занадто велика розбіжність вплине на установку і в кінці доведеться підрізати вугілля і зайві шматки.
 2. Теперь слід уточнити площину скатів за допомогою будівельного рівня з натягнутим шнуром. Ці дані допомагають вирівняти скати даху для рівномірної установки профнастилу, а якщо цього не зробити, на готовій поверхні можуть утворитися опуклості або виїмки. Під час будівельних робіт допускається розбіжність в 5 мм через кожні 5 метрів, але не більше.
 3. У час обчислення розмірів і кількості аркушів, слід врахувати той факт, що при покупці потрібно до існуючих розмірах додати 40 — 50 мм довжини для монтажу звісу карнизу. Тепер проводимо обчислювальні роботи на кількість матеріалу за формулою: довжина карниза, поділена на суму монтажної ширини листа і нахлеста, дорівнює кількості аркушів.
 4. Существует і другий спосіб визначення кількості листів. Для цього відому довжину карниза ділять на розмір — ширину одного листа без розміру довжини «нахлеста». Кінцевий результат округлюють в більшу сторону, тобто 4,5 дорівнюватиме 5-ти аркушах.
 5. У випадку складної форми даху, всю поверхню варто розділити на рівномірні частини, а на кожну з них вже провести обчислення кількості листів профнастилу.

Після цього можна купувати матеріали для покрівельних робіт.

Будова покрівлі

Схема покрівлі з профнастилу

Для того щоб дах мала комплексний захист, необхідно врахувати:

 1. Пароізоляцію. Головна функція — це захист каркаса і внутрішніх шарів даху від проникнення вологи зсередини будинку. Для створення герметичного шару використовують спеціальну плівку, яку укладають зсередини покрівлі на каркас і закріплюють будівельним стиплером, створюючи горизонтальні лінії. Шви і пошкодження після монтажу заклеюються скотчем у всіх необхідних місцях.
 2. Утеплітель. Захищає будинок від втрати тепла взимку і нагрівання внутрішньої конструкції влітку шар, тобто перешкоджає процесу вільного теплообміну і появі конденсату. Залежно від регіону і максимальних температур влітку і взимку, підбирають відповідну товщину шару, але в середньому фахівці рекомендують 200 мм. Монтаж виробляють в проміжних місцях між кроквами, щільно закриваючи всі щілини і не допускаючи пропусків.
 3. Гідроізоляцію. Захищає покрівельний пиріг від попадання зовнішньої вологи і доповнює утеплювач своїм теплоізоляційним властивістю шар. Монтаж проводять знизу — вгору, починають від карниза і рухаються до коника, розташовуючи стики на кроквах з «напуском» в 150 мм. Таким чином, досягається максимальний захист від попадання снігу і дощової води в усі внутрішні шари.

Кількість використаних матеріалів вираховують вищевказаними способами. Після цього можна переходити до процесу монтажу профнастилу.

Інструменти і додаткові матеріали

Для проведення робіт знадобляться інструменти:

 • будівельний степлер;
 • ножиці електричні або ручні для нарізки листів профнастилу;
 • шуруповерт або молоток — в залежності від типу кріплень, буде використовуватися один із запропонованих інструментів;
 • рулетка;
 • будівельний рівень;
 • чорний і червоний маркер для позначень;
 • герметик і пістолет для нього;
 • дриль з набором бурів.

Додаткові матеріали:

 • самонарізні гвинти (саморізи) оцинковані з ущільнювальною шайбою і з пластиковою заглушкою;
 • ущільнювач для стиків листів;
 • коник для верхнього з’єднання листів;
 • вітрова планка для захисту стін від попадання дощової води, що стікає з даху.

Монтаж профнастилу покрівлі

Тепер розглянемо питання, як правильно покрити дах. Так як було зазначено вище, розраховуємо кут нахилу, кількість листів профнастилу та довжину «нахлеста». Після проводимо установку внутрішніх шарів захисту даху — пароізоляції, утеплювача, гідроізоляції і починаємо монтаж листів.

Зверніть увагу! Профнастил завжди укладають знизу і догори, а місця з’єднання роблять «нахлестом», що дозволяє досягти максимального захисту від вологи. Також враховують напрям вітру переважаючого в цьому регіоні і проти його напрямки залагоджують листи. Завдяки такій структурі профнастил ніколи не зірве під час бурі і вода не потрапить всередину після дощу або танення снігу.

Для цього встановлюють перший лист, вирівнюючи по карнизу з відступом потрібного відстані для освіти схилу даху. Його закріплюють одним шурупом по центру, щоб в подальшому мати можливість регулювати кут нахилу. Таким же чином монтують другий лист, але при цьому створюють «нахлест» на край першого.

Після отримання у такий спосіб монтажу першого ряду, всі листи вирівнюються по горизонталі щодо карниза. Після цього їх з’єднують між собою в районі коника з кроком через кожну другу хвилю. І в підсумку після всіх перевірок і вирівнювання роблять остаточне закріплення. При цьому слід враховувати, що використовуються саморізи ні в якому разі не повинні бути вигнутими або встановленими під різними кутами, тобто всі вони встановлюються в точності під 90 градусів щодо листа профнастилу.

Саморізи встановлюють в такому порядку:

 • через кожен крок обрешітки по вертикальній лінії;
 • в кожен прогин по горизонталі;
 • починаючи з торця, лист зміцнюють по кроку обрешітки;
 • на карнизі і у коника саморізи розміщують в кожному прогині профнастилу.

Зверніть увагу! Після установки останнього листа, зрізають надлишки, встановлюють торцеву планку і проводять кріплення коника даху з «напуском» 100 мм і з кроком більше 300 мм. Всі з’єднання в разі потреби обробляють герметиком і встановлюють ущільнювач.

Таким чином, створюється односхилий або двосхилий дах, покритий профільованими листами. Приступайте до роботи і дуже скоро ваш будинок буде виглядати зовсім по-іншому.

Оставить комментарий